Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

לילות רמדאן

בואו להתנסות בחוויה תיירותית-תרבותית-קולינרית אחרת, במסגרת אירועי 'לילות רמדאן', עם סיורים חווייתיים שחושפים לטעמים ולריחות בתקופה מיוחדת בשנה
 

מאת: רוני נאור-חפרי |

אירועי 'לילות רמדאן' משמשים הזדמנות מצוינת להכיר מקרוב את האוכלוסיה המוסלמית במדינת ישראל כפי שלא הכרתם. במסגרת האירועים אפשר ליהנות מסיורים מודרכים חווייתיים שלוקחים אל מסע ביישובי השרון ובכפרים שבצפון הארץ. הסיורים חושפים את המשתתפים לטעמים ולריחות בתקופה המיוחדת ביותר בשנה, הרמדאן.

האירועים יתקיימו במהלך חודש הרמדאן, בין ה-9 ביוני ל-5 ביולי. זהו חודש שכולו חגיגה דתית ותרבותית של הדת השניה בגודלה בישראל, והשניה בגודלה בעולם. מצוות האירוח והזכות להתארח היא אחד מסממני חודש הרמדאן, ועל אחת כמה וכמה שכנים קרובים ורחוקים מרחבי הארץ.

סיור | סיורים מודרכים

בחלק מהיישובים הערביים הבינו את הפוטנציאל החווייתי והפכו את החודש הזה לחוויה תיירותית. האירועים מציעים שלל פעילויות וסיורים מרתקים בכפרים ובערים ערביות. הפעילות מאפשר לציבור הישראלי להכיר את מנהגי החברה הערבית, המסורות, הריחות, הצלילים, הקולינריה והאנשים.

יום טיפוסי במהלך חודש הרמדאן מתאפיין בהיפוך הזמנים: היום הופך ללילה והלילה ליום. החל משעות אחר הצהריים מתחילים בהכנות לארוחת שבירת הצום, ה'איפטאר'. עם רדת החשיכה שוברים המאמינים את הצום בארוחה גדולה וחגיגית. אלו השעות בהם מתעוררים הרחובות לחיים ומתמלאים בחוגגים רבים לאחר יום של צום ולקראת יום צום נוסף.

האירועים והסיורים מתחילים בשעות אחר הצהריים, ומאפשרים הצצה ליישוב שנמצא במהלך ההכנות לאיפטאר ועד לשעות שלאחר הסעודה. הסיורים יתקיימו בארבעה אזורים שונים: הגליל המערבי-תחתון, הרי נצרת-עמק יזרעאל, ואדי עארה ואזור השרון הדרומי.

בסיורים יוצאים המבקרים לשיטוט בין דוכני השווקים המסורתיים, מתארחים בבתים פתוחים, סועדים את סעודת ה'איפטאר', מבקרים במסגדים ונפגשים עם המקומיים.

נצרת | עמק יזרעאל
נצרת: הסיור הקולינרי יתחיל במרכזה של העיר נצרת. לאחר שבירת הצום יהנו המשתתפים מקפה ומתוקים. לאחר מכן יתקיים סיור לילי, הכולל תפילה תחת כיפת השמים. לקינוח, יתקיים ביקור באחת מחנויות המתוקים בעיר.

איכסאל: הסיור באיכסאל, שנמצאת במורדות העיר נצרת, יתחיל בכיכר השעון והמצודה. משם ימשיך הסיור עם ביקור בבית מקומי לקפה ומתוקים, סיור רגלי בין סמטאות הכפר ולקינוח ביקור באחת מחנויות המתוקים המקומית.

סולם: ביקור במעיין העתיק, קיר האישה השונמית, ביקור במסגד העתיק, הליכה דרך סמטאות הכפר לפגישה עם האימאם המקומי, אירוח בבית טיפוסי וסיור לילה שיקנח באחת מחנויות המתוקים בעיר.

השרון הדרומי
כפר קאסם
:מתחילים בכיכר ההנצחה עם סקירה על הכפר. משם ממשיכים לביקור במסגדים המרכזיים בכפר ולפגישה עם איש דת שיעניק סקירה קצרה על מנהגי החודש. ממשיכים לבית עתיק במרכז הכפר, מסיירים בסמטאות הגרעין העתיק עד השוק המיוחד המתאפיין בצבעוניות מיוחדת במהלך חודש הרמדאן. לקראת סיום הסיור שומעים את קול המואזין וצופים בהתרוקנות המהירה של השוק.

טייבה:מתחילים בעליה לתצפית המדהימה שבהר הזבל, הצופה לאיזור השרון, במקום בו עומד הפסל הסביבתי המרהיב, 'שופרות השלום'. פוגשים באמן היוצר, אביטל גבע. משם ממשיכים לפינה נסתרת וקסומה בשדות הסובבים את טייבה. מבקרים במסגד השכונתי הקסום. שם מקבלים סקירה על מנהגי החודש והאסלם. ממשיכים למרכז העיר, שומעים את סיפורה ההיסטורי של טייבה, לומדים על הקשר המיוחד שבין העיר לאריק שרון, ולקראת שעת סיום הצום ממשיכים לארוחת האיפטאר המסורתית באחד מבתי העיר.

דרך הגליל
שפרעם
: שפרעם מכונה בפי התושבים המקומיים גם ביירות הקטנה, בשל מגוון הדתות בעיר: מוסלמים, נוצרים, דרוזים ואף שרידים לחיי יהודים שחיו במקום בעבר. זו העיר הערבית השישית בגודלה בישראל והיא חובקת בתוכה שבע גבעות ועבר היסטורי מפואר, שוק עתיק, ריחות תבלינים, מצודת דאהר אל-עומר מהמאה ה-18 ובתים בני מאות שנים, שהשתמרו ומספקים לעיר קסם מיוחד. הסיור יכלול ביקור בגרעין העתיק, במסגד העתיק וסקירה. לקראת שבירת הצום עולים לתצפית ורואים את הרחוב המתרוקן. ממשיכים לבית מקומי ואוכלים את סעודת האיפטר. בתום הארוחה יוצאים לסיור קצר ברחוב שהתמלא בתושבים.

סחנין: העיר סחנין השוכנת במרכז הגליל נחשבת לבעלת השפעה על כל החברה הערבית. הסיור יכלול ביקור במעיין העתיק, לשם באים התושבים כדי לקחת מים על מנת לשבור את הצום. משם ממשיכים למסגד מקומי ושומעים על מנהגי חודש הרמדאן. את תפילת שבירת הצום שומעים מתצפית בקעת סחנין. משם ממשיכים לבית מקומי לסעודת האיפטר ולמפגש עם בעלי הבית. בתום הארוחה יוצאים לסיור קצר ברחוב שהתמלא בתושבים. לאחר מכאן מגיעים לבית מקומי לארוחת שבירת הצום.

דיר חנא: דיר חנא הוא כפר גלילי קטן שצופה אל נוף מרהיב. הסיור כולל הכרות עם דיר חנא של היום ושל פעם. מסיירים בלב הכפר, נכנסים למסגד עתיק בן 250 שנה, שם שומעים על מנהגי חודש הרמדאן. לקראת שבירת הצום עולים לתצפית, רואים את הרחוב המתרוקן, שומעים את התפילה הרביעית שקוראת לצמים לשבור את הצום.ממשיכים לבית מקומי וסועדים את סעודת האיפטר. בתום הארוחה יוצאים  לסיור קצר ברחוב שהתמלא בתושבים היוצאים לתפילת אלתראוויח הייחודית, ללילות הרמדאן, לבקר קרובים ולקניות.

כפרי ואדי עארה
ברטעה ואום אלפחם:
מתחילים בביקור בקונדיטוריה של רמזי. שם צופים בהכנת בצק הקטאיף שימולא אחר כך בתערובת אגוזים או גבינה. מסיירים בשוק של ברטעה המזרחית, כדי לראות את ההכנות לקראת שבירת הצום, את בסטות החמוצים והפלאפל, להריח פיתות מהמאפיה ולפגוש בתושבים היוצאים לקניות. בהמשך יוצאים לתצפית מרהיבה בזמן השקיעה מפסגת אסכנדר שבאום אל פאחם. חווים את רגעי שבירת הצום, יוצאים לסעודת האיפטאר באחד מבתי התושבים  ולאחריה סיור לילי רגלי בסמטאות העיר שהתמלאו בתושבים היוצאים לתפילת אלתראוויח הייחודית ללילות הרמדאן, לביקורי קרובים, לקניות, לישיבה בבתי קפה ולהליכה ברחובות לקינוח. לסיום מכירים את סוגי המאפים הייחודים לחג בקונדיטוריה מקומית.

כפר קרע: הסיור בכפר כולל צפיה בהתארגנות התושבים לקראת שבירת הצום: קניות אחרונות לקראת סעודת האיפטאר, שיטוט בין דוכני אוכל רחוב, קניית פיתוח טריות מהמאפיות, פלאפל רחוב, מתוקים אופיינים (הקטאייף והזונקון). משם מגיעים לבית מקומי ומתרשמים מהכנות אחרונות לקראת סעודת האיפטאר. יושבים לסעודת האיפטאר המורכבת מבישולי נשות עמותת 'למענן למודעות'.

האירועים מתקיימים ביזמת עמותת סיכוי, שפועלת לקידום תיירות אזורית משותפת, ופורום 'דרכים שלובות' המאגד עמותות תיירות מקומיות ערביות-יהודיות ובמימון ה-USAID. יש לבוא בלבוש צנוע המכבד את המקומות. פרטים והרשמה באתר לילות רמדאן.