Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

כובשים את חניוני הלילה

מסע מרתק וחוויתי דרך חוברת פעילות המיועדת לשימוש הציבור והלנים בחניוני לילה

מאת: רוני נאור-חפרי |

לינה בקמפינג היא אופציה מדהימה לגיבוש משפחתי והשינה בחיק הטבע מחזירה אותנו אל הטבע ואל השורשים, ויוצרת בנו את יצר ההרפתקנות והאתגר. זה הזמן לצאת לחופשה קסומה וליהנות מלינה ברמה של מיליון כוכבים וכן מהפעילויות המוצעות בחוברת כחלק מחוויית הלינה והנופש בחיק הטבע בחניוני הלילה בישראל.

ילדים ומשפחות מוזמנים לצאת למסע, שמוביל אתר האינטרנט, אורחן לילה חניוני הלילה בישראל, במסגרת התכנית הלאומית לעידוד תרבות הנופש והפנאי בחיק הטבע. המסע מציע גילוי דברים חדשים על הטבע והסביבה. בפעילות ייהנו הילדים לחקור דברים מרתקים מהעבר ומההווה, מהחי והצומח, מתוך מטרה לקרב את הילד לעולם הטבע, לחדד את חושיו על ידי תצפיות ופעילויות, לגרום לפיתוח החשיבה באמצעות עריכת ניסויים ולעורר את הרצון לחקור ולהבין את הסביבה.

חניוני הלילה הפזורים ברחבי הארץ בשלל אזורי טבע יפהפיים. מלבד היותם מקום מנוחה עבור המטיילים, הם מהווים אבני דרך בהם ניתן ללמוד על האתרים ועל מסלולי הטיולים מסביב ולחנך את הילדים ובני הנוער לשמירה על הטבע והסביבה.

החניונים אינם רק משטח לינה עם שירותים בסיסיים ומספקים רמת שירות גבוהה הכולל שירותים צמודים, מקלחות עם מים חמים, מטבח שדה, מבחר טיולים ותצפיות, הסקה וחימום בתוך האוהל והחשוב מכל שינה בחיק הטבע במלון של מיליון כוכבים במחירים שווים לכל כיס. חניונים רבים מציעים אטרקציות מיוחדות ומגוונות כמו טיולי סוסים, סיורי ספארי, הפעלות לילדים, תערוכות ציורים וצילומי טבע, בתי בוץ אפריקאיים ועוד.

במסגרת המסע אותו מציע אתר אורחן לילה הופקה חוברת פעילות בחניוני לילה. את החוברת כתבה ואיירה מירי לשם-פלא והיא כוללת 20 עמודים צבעונים, מאויירים ומושכים. בחוברת מגוון רחב של פעילויות פנאי המובילות את כל המשפחה ברחבי הטבע. הפעילויות מציעות שלל פרטים מעניינים, משחקים, חידות ומשימות ומאפשרת להן לחקור יחד, להתבונן בפרטים ובעיקר לחוות בצורה מיוחדת ומשפחתית את החוויה הקסומה שבלינה תחת הכוכבים.

החוברת מפגישה את הילדים ומשפחותיהם עם השקט של הלילה ומציעה מגוון פעילויות ליליות מתוך הכרה בכך, שרק מי שחווה לינה תחת כיפת השמים וחש את רחשי הלילה של הטבע, לא ייתן לפגוע בו ביום שלמחרת. בין המשימות הליליות גם איך מוצאים את הצפון בלילה, מידע וצביעה של פרחי לילה הפורחים בישראל, פעילויות הדורשות הפעלת חוש השמיעה וחוש הראייה כחלק מטיולים ליליים חווייתיים, מידע על העטלף, הדרך להכנת עששית, תצפית כוכבים, הסברים על הדרך בה אנו יכולים לעזור לחיות הלילה וגם רעיונות להפעלה קבוצתית של ילדים ובני נוער בלילה.

החוברת נועדה ליצור תחושת שותפות של הילדים עם הטבע והמורשת הישראליים, והיא מספקת שאלות לילדים ולמבוגרים בדבר הערכים המיוחדים אותם הם רואים במהלך הסיור. כדי לענות על השאלות ולבצע את המשימות, נדרשים הילדים להבין ולחשוב ותפקידם של ההורים לסייע בעזרת שאלות מכוונות ורמזים.

בין יתר מטרות החוברת היא לצרף את הדור הצעיר לקהל הולך ורב של מטיילים השואפים להבין כיצד ניתן לטייל נכון יותר בלי לפגוע במורשת, בערכי ההיסטוריה ובטבע. לשם כך, יצטרכו הילדים לחפש סימנים שהותיר האדם ולהבחין בין השפעות של התושבים הקדומים וההשפעות השליליות של המבקרים היום, כמו לכלוך וכולי.

את החוברת ניתן להוריד באתר האינטרנט אורחן לילה, campingil.org.il, ללא תשלום. ניתן להוריד דפים בודדים, איתה יוכלו הילדים לסייר ולשחק בחניונים השונים הפזורים ברחבי הארץ ולבצע את המשימות המופיעות בחוברת.

החוברת באדיבות אתר האינטרנט אורחן לילה, חניוני הלילה בישראל -  התכנית הלאומית לעידוד תרבות הנופש והפנאי בחיק הטבע.