Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

נס ציונה

כל פינה מטופחת וירוקה, איכות חיים ברמה גבוהה, שקטה, ומרגיעה. עיר עם לב של מושבה

מאת: אינדקס תיירות |

נס ציונה, אשר נמצאת בשפלת החוף בין ראשון-לציון לרחובות, הוקמה בשנת 1883 ונכון לשנת 2003 מכילה כ- 28,000 תושבים. היא נמצאת על שטח שיפוט של 16,000 דונם.

קצת היסטוריה

השם הראשון שניתן למקום היה ואדי-עיה. עמק המחלות. נס ציונה נמצאת בעמק קטן המוקף כולו גבעות ובאמצע מתנוססת לה גבעת האהבה. שני נחלים - ואדיות, ניסו ללא הצלחה לנקז עמק זה והם: ואדי חנין: שעובר ליד ה"חאן" של ראובן לרר,ונחל שני: ואדי שלאל שזרם בצידו הצפוני של מגרש הכדורגל כיום. בחורף עמדו מים במקומות אלה ויצרו ביצות, שגרמו למחלות, ולכן נקרא המקום ואדי-עיה - עמק המחלות.

התהלכה אגדה בין אנשי הסביבה. שייח צעיר ויפה משבט סתריה, נשא לאשה את בת מלך מצרים. שייח זה היה עשיר מאוד ולו צאן ובקר לרוב, בעקבות שנים שחונות בנגב, הגיע לעמק זה, כדי להאכיל את צאנו בעשב שגדל באביב לאחר הגשמים. השייח הזה בנה ארמון במרומי הגבעה בה נמצא היום בית-החולים הממשלתי נס-ציונה. אותו שייח לא ידע כי עמק זה אוכל את יושביו. חלק מאנשיו ובני משפחתו מתו מקדחת, אשתו הצעירה והיפה התלוננה בפני בעלה: לאן הבאת אותי, נמות פה כולנו בקדחת, רוצה אני לחזור לבית אבי.

השייח חשש שאשתו תממש את דבריה ומיהר לצוות על אנשיו לטעת 355 גני פרי, לחפור 355 בארות ולשתול 355 גני שושנים. ומדי בוקר עת התעוררה, הוגש לה סל נצרים מצופה זהב עם פירות, כד ליבריק מים צוננים, וזר שושנים גדול, וזה ניחם את אשת השייח. לזכרם של אותם שושנים נקרא העמק: עמק השושנים, ואדי-חנין. בהיגוי מקומי חנין: שושנים.

בשנת 1872 הגיעו לעמק זה ארבעה בקים (בק: שם תואר שניתן ע"י השלטון הטורקי לערבי בעל עמדה כריזמטית שתרם הרבה לעמו וארצו) הם קנו מהממשלה הטורקית שטחי קרקע גדולים בעמק זה, וזאת בגלל חשיבותו כמפגש דרכים חשוב ביותר בין שתי דרכים חשובות: דרך מיפו-לחברון: דרך חליל (חליל: האהוב, ע"ש אברהם אבינו הקבור במערת המכפלה שבחברון). ודרך שניה: מקבל שייח נבו-צאלח ברמלה שהובילה לקבר נבי-רובין (ליד פלמחים).

בשנת תרמ"ז 1887 הגיעו לואדי-חנין שני בניו של הנרי בלדנספרגר. מיסיונר נוצרי, שבא לארץ בשנת 1848 והיה מגדל הדבורים הנודדות, הראשון בארץ ישראל. באביב הם הגיעו לכאן, ותמורת הזכות להניח את כוורותיהם על אדמתו של לרר, הם נתנו ללרר 200 כוורות דבורים, משפחת לרר היתה הראשונה בארץ שעסקה בגידול דבורים, ראובן לרר קיים בכך את הפסוק: "ארץ זבת חלב ודבש".

נס ציונה היום

דו"ח עיריית נס-ציונה לתושבי העיר לשנים 1996-1994 ולשנת 1999 שפורסמו, מציגים מאזן עשייה וחשיבה יצירתית מרשימים בכל עיסוקיה של העירייה. תושבי העיר לא היו צריכים להמתין לפרסום הדו"ח כי בטיילם בעיר, ראו וחשו את תנופת הפעילות מכל עבר, החל מניקיונה של העיר, תאורת הרחובות, גני העיר המטופחים, פרגולות הישיבה, כבישים ומדרכות המחדשים פניהם. ועד לעשרות אתרי הבניה של שכונות, מרכזי מסחר, בידור ותרבות, כיכרות, כבישים ומערכות ביוב וביטחון. המבטיחים איכות חיים לאזרחים בסגנון שנות האלפיים.

פיתוח העיר ושגשוגה, הגיעה למודעות משרדי הממשלה שהעניקה את מגן שר העבודה והרווחה כעיר מתנדבת מצטיינת. 4 שנים ברציפות קיבלה נס ציונה את מגן 5 כוכבי יופי מטעם המועצה לישראל יפה על טיפוח העיר וניקיונה, ואת המקום השני בארץ באיכות חיים.

המהפכה בחינוך ראויה לציון מיוחד, מהיותה מדברת בעד עצמה בעוצמתה, ובמעמד העדיף בתקציב, 40%, וכן בתוצאות. 85% מהתלמידים עברו את בחינות הבגרות וזכו לתעודה וסיכוי, המאפשרים להם להשתלב במערכות עולמנו הטכנולוגי, זאת לעומת 37% קודם לכן. נס-ציונה דורגה במקום הראשון בארץ ע"י משרד החינוך בהשקעת משאבים לתלמיד, במערכת החינוך.